Sunday, January 6, 2008

Parasiitsed vallalised


Täna räägime traditsiooniliste peremudelite muutumistest Jaapanis. Võtke siin postituses käsitlevat probleemistikku kui üht aina süvenevat trendi ka teistes heaoluühiskonna riikides (sh ka Eestis).

Traditsioonliselt on Jaapani peremudeliks abielu. Mees etendab abielus rahakoti rolli, kes teeb päevast päeva pikalt tööd, et toetada enda perekonda. Mehe palk läheb palgapäeval naise kasutusse-käsutusse. Eelistatavalt üks korralik pereema tööl ei käi, vaid pühendab 100% ajast enda mehele, kodule ja lastele.

Kui lapsed on halvasti üles kasvatatud, siis näidatakse näpuga alati ema poole. Juhul kui mehel on armuke, siis järjekordselt on ühiskonna silme all süüdlaseks naine. Jaapani õrnem sugupool on sellisest kohustuste-vastutuse jaotusest tüdinenud ning abiellu astujaid jääb Jaapani ühiskonnas aina vähemaks.

Mõned jaapani mehed teevad tõepoolest veel siiani abieluettepanekuid stiilis:

"Ma tahan, et sa keedaksid mulle miso suppi mu elu lõpuni välja"

Ja mitte sugugi üllatuslikul kombel pole üsnagi hea hariduse ja laia silmaringiga jaapanlannad sellisest ettepanekust enam kuigi vaimustunud.


Junko Sakai ootas juba ammu suure elevusega enda romantilist reisi mere äärde koos mehega, kellega ta vahel kohtamas käis. Kuid kui nad kauaoodatud päeval kahekesi hotelli jõudsid, siis võttis tema meessoost kaaslane neile eraldi toad.

Jäi veel alles lootus, et äkki üllatab mees teda hilisõhtuse koputamisega uksele. "Miskit aga ei juhtunud,": ütles naine, kes on ka bestselleri "Cry of the losing dogs" autor.


Ainult Jaapanis on võimalik selline juhus, et massimeedias pöördutakse rahva poole sõnumitega:

"Noored, ärge vihake seksi!"

Tõenäoliselt pole aga seks see, mida vihatakse, vaid hoopiski viimasega kaasnevad nähtused.

Nii Jaapani mehed kui ka naised leiavad, et suhted on tihtilugu liiga segased, väsitavad ja enda vaba tahet vägistavad. Ehk siis nendest on inimese hingerahu leidmiseks rohkem kahju kui kasu.

Jaapanis levinud ütlus,

"Üle 25 aastane vallaline naine on nagu 26. detsembril poes olev jõulukook ,"

ei tundu enam eeva-tütreid hirmutavat. Lõhe kahe soo vahel tundub aina suurenevat:

Kuni 30 aastastest Jaapani naistest on vallalisi:
  • 1985 aasta - 30.6%
  • 2004 aasta - 54%
~50% vallalistel jaapanlannadel vanuses 35-54 pole soovigi abielluda

Selle asemel et kulutada energiat moodsa suhte ülalhoidmiseks, eelistavad mehed veeta enda aega kõvasti töötades ning õhtuti kolleegidega pidutsedes. Võimalusi füüsilise ja emotsionaalse rahuldatuse saamiseks pakuvad rohked Jaapani lõbustusasutused. Suhtlusvajadust eelistatakse aina enam rahuldada virtuaalsete naiste abil enda arvuti taga (SIM mängud, AI tüdruksõbrad).

...

Jaapani sotsioloog, Masahiro Yamada, on teatud inimgrupi klassifitseerimise eesmärgil mõelnud välja ühe üsnagi populaarseks saanud termini - parasiitne vallaline (parasite single)

See on termin, mis tähistab noort täiskavanud inimest(20-40), kes selle asemel, et kolida enda vanematest eemale, eelistab nendega veel pikka aega koos elada. Parasiitsete vallaliste kõik elamiskulud on tagatud nende vanemate poolt - toit, elamispind jms.

Professor Yamada sõnul on parasiitsete vallaliste kõige murettekitavam sugupool justnimelt naised. Kui noored mehed teevad suuri pingutusi, et teha karjääri ja kolida peagi omaette elama, siis vallalised vanematega koos elavad jaapanlannad tunduvad enda sellise olukorraga ülimalt rahul olevat.

Need naised lasevad emal valmistada endale süüa, koristada tube ning pesta pesu. Paljud neist töötavad olematu karjäärivõimalustega töökohtadel, mis ei tekita palju stressi ega maksa ka palju palka, kuid samas piisavalt niivõrd palju, et kulutada seda hiljem disain-käekottidele, kingadele, riietele, ehetele ning koos sõbrannadega ülemere reisidele. Kui tavaliselt kulub inimestel hädavajalikeks väljaminekuteks 75-95% palgast ja viimase 5-25% hellitatakse ainult vahel enda hinge, siis need noored parasiidid saavad 100% eest pidevalt pillavalt elada.

Ma arvan, et ma ei pea mainima, mida see kõik Jaapani majandusele tähendab - sündimata jäänud lapsed, inimeste vähene tööhõive...Ning mis juhtub siis kui parasiidi vanemad ükskord ära surevad? Nimelt nagu praktika näitab, on siis sama eluviisi jätkamiseks, laenude võtmise võrku sattudes, võimalik lõpetada peagi vaesuses.

Yamada väitel pole aga vallaliste elu niivõrd veatu nagu ta esmapilgul paistab ning paljud noored naised tahavad ikkagi endiselt abielluda. Nad lihtsat ootavad seda perfektset meest - rikast ja kena tüüpi, kes aitab naist ka majapidamistöödes või suudab selleks vastava abilise palgata. Kuid prints valgel hobusel ei saabu ealeski: "Naised hoiavad ikkagi kinni illusioonidest, et nad leiavad mehe, kellel on kõrge sissetulek", ütles Yamada.

"Kõik head mehed on juba abielus. Kõik need, kes on allesjäänud, on kas nohikud, töötud, vägivaldsed või mitte kena välimusega", ütles jaapanlanna Junko Sakai.

Hmm, selles viimases asjas on jaapanlaste ja eestlaste mõttemaailm ikka 1:1 sama. Seda juttu on mulle ikka oi kui paljud naistuttavad korduvalt pihtinud :)

Allikad:
"No sex please — we're Japanese", 2
Pilt: Flickr.com
An untrained eye

3 comments:

Anonymous said...

Thanks for blogging and crediting my photograph. I'm glad you like it !!

Tom (An Untrained Eye)

Kristo Nikkolo said...

Your photo is trully a masterpiece! I liked your story behind it very much. Keep up the good work!

Anonymous said...

Thanks Kristo ! You're very kind !
Best wishes for 2008 !

Tom